Aksa Fotofest 2023 Başvuru Formu

Aksa Fotofest

“Aksa Fotofest 2023” yarışmasına katılmak için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.
Lütfen kısa özgeçmişinizi yükleyiniz. (Sadece .doc, .docx ve .pdf uzantılı dosyalar)
Aday gösterilen eserler ile ilgili bilgileri giriniz. Her kategoriden en az 3 (üç), en fazla 5 (beş) eser gönderilebilir. (*)

 
 Lütfen eserleri yüklemiş olduğunuz dosya aktarım (indirme) linkini aşağıdaki alana kopyalayınız.
Önemli Not: Dosya boyutu sınırlamaları nedeniyle dosya iletiminde herhangi bir sorun yaşanmamaması için tüm eserlerin dosya transfer bağlantısı ile iletilmesi gerekmektedir (örn. Wetransfer, Google Drive, Dropbox vb.) Yüklemiş olduğunuz fotoğrafların dosya adları yarışma şartnamesinde belirtilen kurallara uygun olmalıdır.
AKSA FOTOFEST 2023 

VIII. FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 

 

1. AMAÇ: 

AKSA ENERJİ tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen fotoğraf yarışmasının amacı, Kıbrıs fotoğraf sanatına ve gelişmesine destek vermek, Kıbrıs fotoğraf sanatçıların eserlerini bir arada sergileyerek sanat ortamına değer ölçüsü katmaktır. 

Bu yıl düzenlenecek olan 8. AKSA FOTOFEST – 2023 fotoğraf yarışması 6 Şubat 2023 Adıyaman Depreminde kaybettiğimiz Şampiyon Melekler Takımı Anısına düzenlenecektir. 

 

2. KONU: 

A. MAĞUSA ve MARAŞ’TA YAŞAM: İnsan ve kültür içeren fotoğraflar aranacak. Renkli ve / veya siyah beyaz. 

B. MAĞUSA ve MARAŞ’IN TARİHİ DOKUSU VE ANITLARI: Renkli ve / veya siyah beyaz 

Tüm fotoğraflar Mağusa İlçesinin sınırları dahilinde çekilmiş olmalıdır. 

Estetik ve belgesel nitelikli eserler sanatsal bağlamda değerlendirilecektir. Duygu, ruh, hayal gücü ve yaratıcılığın aranacığı fotoğrafların titizlike çalışılmasını öneriyoruz. 

 

3. KATILIM KOŞULLARI: 

a) Kazancı Holding ve/veya AKSA markalı grup şirketlerinde yönetim kurulu üyesi veya icra kurulu üyesi ya da direktör ve üzeri pozisyonlarda görev yapan yöneticiler ve AKSA’nın tüm çalışanları ile seçici kurul üyeleri ve akrabaları dışında her birey, yarışmaya katılabilir. 

b) Katılım ücretsizdir. 

c) Yarışmaya 18 yaşını doldurmuş KKTC vatandaşları ve KKTC’de yasal oturma iznine sahip tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılar katılabilir. 

d) Katılımcılar, yarışmadaki tüm kategorilere renkli ve/veya siyah-beyaz olmak üzere fotoğraf gönderebilirler. 

e) Daha önce herhangi bir yarışmalı sergilerde ödül ve sergime almış fotoğraflar yarışmaya gönderilemez.. 

f) Seçici kurul, gerekli gördüğü takdirde katılımcıdan yarışmaya gönderdiği fotoğrafların orjinal veya raw halini talep ederek, yarışmaya verilen eseri karşılaştırarak nihai kararını verir. 

g) Seçici kurul kararları kesindir. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstererek seçici kurulu yanıltmaya yönelik müdahale ve değişiklikleri yapanlar, kural ihlali suçu işler ve elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz. Kural ihlali nedeniyle iptal edilen ödülün yeri boş bırakılır.

j) Her katılımcı yarışmaya her iki konu için en az 3 (üç), en fazla 5 (beş) eser gönderebilir. Katılımcı tercihen tek kategoriye fotoğraf gönderebilir. 

k) Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcıların bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği saptandığı durumda elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları kendilerinden geri alınır. 

l) Yarışmaya sadece dijital eserler kabul edilir. Yarışmaya başvuran her katılımcı, eserlerini www. aksaenerjikibris.com internet sitesindeki başvuru formuna göndermelidir. 

m) Yarışmaya katılacak fotoğraflar, digital olarak jpeg formatında, 50x70 cm boyutlarında ve 300 dpi çözünürlükte teslim edilmelidir. 

n) Yarışmaya gönderilen eserlerde, sonra fotoğrafın orjinal özelliğini bozmayacak kadrajlamalar, kontrast, aydınlık ve renk ayarları kabul edilecektir. Nesne ekleme ve/veya kaldırma yapılamaz 

o) Katılımcının A4 sayfasının yarısını geçmeyen, fotoğraf alanındaki çalışmalarını yansıtan özgeçmişi word dosyası halinde yarışma email adresine fotoğraflarla birlikte gönderilmelidir. 

p) Yarışmaya gönderilecek eserlerin herhangi bir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı ve/veya işaret bulunmamalıdır. Fotoğraflar yüklenirken web sitesinden ilgili kategori seçilecek ve her fotoğraf ilgili kategoriye yüklenecektir. Katılımcılar, teslim edecekleri fotoğraflara dosya adı olarak, kategorisi, eser adı ve 7 (yedi) rakamdan oluşan bir rumuz yazmalıdır (örnek1: A1-Gülüş-1234567). Katılımcılar tüm fotoğrafları için tek bir rumuz kullanmalıdır. Rumuzda, katılımcıların kimlik numaraları, adresleri ve cep/ev telefon numaraları ile birebir benzerlik göstermemelidir. Katılımcıların kişisel bilgileri de www.aksaenerjikibris.com web sitesinde yer alan yarışma katılım formuna eklenmelidir. 

Başvurular 25 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla alınacaktır. 

 

4. TELİF HAKKI: 

Yarışmada ödül ve sergilemeye değer bulunan tüm eserlerin kullanım hakları süresiz olarak AKSA ve eser sahibine ait olacaktır. 

Yarışma sonunda ödül ve sergileme alan eserler, bütün telif haklarıyla AKSA tarafından satın alınmış gibi işlem görür. AKSA, ödül ve sergileme alan tüm eserleri, etkinliklerde, eğitim faaliyetlerinde, dilediği yerde kullanma, görsel olarak yayınlama, hediye etme, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde satışını yapma, satışından elde edilen gelirleri bir derneğe bağışlama, hibe etme ve medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere eser sahibinin ismini belirtmek suretiyle tüm telif haklarına sahip olacaktır. 

Yarışmaya katılan katılımcılar, şartnamede yer alan tüm şartları kabul etmiş sayılır. Herhangi bir itilaf durumunda KKTC mahkemeleri yetkili olacaktır. 

Yarışma ardından planlanan sergi için fotoğraflar, AKSA tarafından bastırılacak olup, katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir. Fotoğraflar bastırıldıktan sonra serginin değişik mekân ve şehirlerde dolaşımı söz konusudur.

5. KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI 

Yarışmacılar, yarışmaya katılım için verdikleri tüm kişisel verilerin AKSA tarafından, 32/2014 sayılı Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yasalarına uygun şekilde işlenmesine muvafakat eder. 

AKSA, yarışmacılara ait kişisel verilerin gizli tutulacağını, yarışmacıların rızası olmadıkça verilerin 3. Kişilere aktarılmayacağını beyan taahhüt eder. 

 

6. YARIŞMA TAKVİMİ: 

a) Şartnamenin duyurulması: 22 Ağustos, 2023 

b) Fotoğrafların son teslim tarihi: 1 Kasım, 2023 

c) Seçici kurul değerlendirmesi: 7 Kasım, 2023 

d) Yarışma sonuçlarının açıklanması ve sergisi: 15 Aralık, 2023 

e) Ödül ve sergileme alanların listesi, e-mail, basın, sosyal medya ve internet vasıtasıyla duyurulacaktır. 

f) Sergi ve ödül töreni Mağusa’daki sergi günü kamuoyuna duyurulacaktır. 

 

7. SEÇİCİ KURUL: 

Seçici kurul oluşumu yarışma sonuçlarının açıklancağı ödül töreni ve sergi gününde basına ve kamuoyuna açıklanacaktır. 

 

8. DEĞERLENDİRME VE ÖDÜLLER: 

a) Etkinliğe gönderilecek eserleri seçici kurul, saptayacağı ön eleme ve sonra puanlama yöntemi ile değerlendirecektir. 

b) Seçici kurul tarafından sergilenmeye değer bulunan eserler içerisinden her kategori için 3 er, toplamda 6 (altı) eser başarı ödülü alır. 

c) Kurul, değerlendirme sonucunu iki nüshadan oluşan “Değerlendirme Tutanağı” ile kaydeder. Bu tutanak, kurul üyelerince imzalanarak koordinatöre teslim edilir. 

 

9. ÖDÜLLER 

A. MAĞUSA ve MARAŞ’TA YAŞAM: İnsan ve kültür içeren fotoğraflar. Renkli ve/veya siyah beyaz. 

3 BAŞARI ÖDÜLÜ için her yarışmacıya 5.000 TL 

B. MAĞUSA ve MARAŞ’IN TARİHİ DOKUSU VE ANITLARI: Renkli ve/veya siyah beyaz 

3 BAŞARI ÖDÜLÜ için her yarışmacıya 5.000 TL 

 

Aydınlatma Metni:

Yarışmacılar, yarışmaya katılım için verdikleri tüm kişisel verilerin AKSA tarafından, 32/2014 sayılı Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yasalarına uygun şekilde işlenmesine muvafakat eder.

AKSA, yarışmacılara ait kişisel verilerin gizli tutulacağını, yarışmacıların rızası olmadıkça verilerin 3. Kişilere aktarılmayacağını beyan taahhüt eder.