Aksa Fotofest

Faaliyet gösterdiğimiz tüm bölgelerde yerel kültürlerin korunmasına destek veriyoruz. Aksa Enerji Kalecik Santrali olarak Kıbrıs’ta kültür ve sanat dünyasına katkı sağlamak ve fotoğraf sanatçılığını desteklemek amacıyla düzenli olarak Aksa Fotofest adıyla fotoğraf yarışmaları düzenliyoruz. Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen yarışma sayesinde, Kıbrıslı amatör sanatçıların eserleri ile yerel kültürü farklı mecralarda temsil edebilmesini sağlıyoruz.

Artık Geleneksel hale gelen Aksa Fotofest yarışması ile, Kıbrıs’ta önemli bir sanat dalı olan fotoğraf sanatçılığının gelişmesine ivme kazandırmayı hedefliyoruz.

MEDYA GALERİ

2021 yılında 6.’sı düzenlenen Aksa Fotofest Fotoğraf Yarışmasında “Kıbrıs’ta Yaşam”, “Doğa” ve “Serbest Renkli/Siyah Beyaz” temaları belirlenmiştir. Yaklaşık 700 eserin değerlendirildiği yarışmada; her bir kategoriden 3 adet fotoğraf ödül alırken, toplamda 58 fotoğraf ise sergilenmeye layık görülmüştür.

Kıbrıs’ta Yaşam kategorisinde Ayşe Keçecioğlu, “Hamur İşi” adlı eseriyle birinci olurken, “Sürü” adlı eseriyle Fatma Arca ikinci, “Hatırlamak Güzeldir” adlı eseriyle de Mehmet Gökyiğit üçüncü olmuştur.

Doğa kategorisinde “The King” adlı eseriyle Başar Taşlı birinci olurken, ikinciliği “Çiçek” adlı eseriyle Cahit Arkut, üçüncülüğü ise Mehmet Gökyiğit “Twin Flow” isimli eseriyle almıştır.

Serbest kategoride ise Başar Taşlı “Zirvede” isimli eseriyle yine birincilik etmiş ve Erkan Çelikeri, “Hüzün” isimli eseriyle ikinci, Hüseyin Çekirdek ise “Göz” isimli eseriyle üçüncü olmuştur.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR

2020 yılında 5.’si düzenlenen Geleneksel Aksa Fotofest Fotoğraf Yarışmasında “İnsan Portreleri” ve “Sağlık ve Umut” temaları belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıllara göre rekor katılım olan yarışmaya bu yıl 1071 adet eser değerlendirilmiş ve bu eserler arasından 5 adet fotoğraf ödül alırken, toplamda 36 fotoğraf ise sergilenmeye layık görülmüştür. 

Sağlık ve Umut kategorisindeki eserleriyle Mehmet Karaca “Merhametli Anadolu Kadını” isimli eseriyle, İmge İldem ise “Hayata Sarıl” isimli eseriyle başarı ödülüne layık görülürken, İnsan Portreleri kategorisinde Gökhan Gökberk, “Queen”,  Ahmet Harmancı ise “Sinek” isimli eserleri ile başarı ödülü kazanmıştır. 2020 yılının Aksa Özel Ödülü ise “Aksaçlı” isimli eseriyle Mehmet Çimenli’nin olmuştur.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR

2019 yılında 4. kez gerçekleştirilen yarışmanın teması Kıbrıs Kültürü olarak belirlenmiştir. Yarışmaya başvuran 59 adet siyah beyaz fotoğraf ve 76 adet renkli fotoğraf arasından 11 siyah beyaz ve 11 adet de renkli fotoğraf sergilenmeye layık görülmüştür.

Sergilenen eserler arasında Feridun Kartal “Mazi” adlı, Meltem Çelikeri de “Akşamcı” adlı eserleri ile siyah beyaz kategorisinde ödüle layık görülürken; Mehmet Ali Karahasan “Fırın Hazırlığı”, Konny Poggel de “Folklor Master Grub” adlı eserler ile renkli fotoğraf kategorisinde başarı ödülü kazanmıştır.

AKSA Özel ödülünü de yine Konny Poggel “Folklor Master Grubu” ile özel ödülü kazanmıştır

Yarışmanın ödül töreni ve sergi açılışı ise Çayırova Köyü Lefkara Evi’nde KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR

2018 yılında 3’sü düzenlenen Aksa Fotofest yarışması, “Gölgeler ve Silüetler” ve “İnsanın ve Sokağın Enerjisi” olmak üzere iki ayrı tema ile düzenlendi.“Gölgeler ve Silüetler” kategorisinde 179 adet, “İnsan ve Sokağın Enerjisi” ‘kategorisinde ise 180 adet fotoğrafın değerlendirildiği yarışmada 1. kategorise 19 eser, 2. kategoride ise 29 eser sergilemeye layık görülürken her iki kategoriden de 3 eser ödül aldı.

Yarışmada Aksa Özel Ödülü'nün sahipleri “İnşaat” adlı eseri ile Erdal Baykara ve “Ara Sokak” adlı eseri ile Ramadan Gümüşok oldu. Ayrıca “Geçmişe Yürümek” adlı eseri ile Mehmet Aslan, “Pür Neşe” ile Emel Sefer, “Night Dancers“ ile Mehmet Gökyiğit ve “Çerçeveler” ile Marina Bulduk başarı ödülüne layık görüldü.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR

İlk olarak 2015 yılında düzenlenen ve büyük ses getiren Aksa Fotofest, fotoğrafçılık sanatına ve Kıbrıs kültürüne sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla 2017 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilecek uluslararası bir proje olarak yeniden hayata geçirildi. İkliim değişikliği ile mücadele ve çevrenin korunmasının önemine vurgu yapmak için yeniden “Çevre” teması ile düzenlenen yarışmaya 35 fotoğraf sanatcısı 230 eserle  katıldı.

Aksa Fotofest Jüri Heyeti'nin değerlendirmesi sonucunda Mehmet Gökyiğit "Double Beauty" adlı eseri ile Aksa Özel Ödülü'ne layık görülürken, “Baba” adlı eseri ile Kayhan Güç, “Kaplıca Keyfi” ile Hasan Hüseyin Birlik, “Tarlada Gülüş“ ile Meriç Aktar ve “Yaşamın İlk Dakikaları” ile Yıltan Taşcı başarı ödülü kazanan isimler oldu.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR

Kıbrıs insanının enerjisini büyülü sanat fotoğraf ile evrensel bir boyuta taşımak ve  farklı sanatçıların eserlerini bir arada sergileyerek sanat ortamına değer ölçüsü katmak hedefiyle hayata geçirilen Aksa Fotofest fotoğraf yarışması projesi ilk kez 2015 yılında “Çevre” temasıyla düzenlendi. Yarışmaya 22 fotoğraf sanatcısı 150 fotoğraf ile katıldı.

Aksa Fotofest Jüri Heyeti'nin değerlendirmesi sonucunda Tevfik Ulual "Battler for the Environment" adlı eseri ile birinci olurken, Ramadan Gümüşok "İnsanların Dünyası" adlı eseri ile ikinci, Korman Kocaismail ise "Ben Çöp Değilim" adlı eseri ile üçüncü oldu. Ebru Derviş "Hortum" adlı eseri ile Aksa Özel Ödülü'ne layık görülürken, "Atık" adlı eseri ise Gülnur Tokay, "Doğa Katliamı" ile Hüseyin Çekirdek ve "Kıbrıs'ta Bahar" ile Mehmet Gökyiğit' mansiyon ödülü aldı.

 
KAZANAN FOTOĞRAFLAR