Aksa Enerji Hakkında

1997 yılında kurulan Aksa Enerji, Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisidir. Aksa Enerji’nin ana ortağı Kazancı Holding, temelleri 1950’li yıllarda atılan, bugün, 4 kıtada üretim yapan, 9.000’den fazla çalışanıyla 23 ülkede faaliyet gösteren ve 176 ülkeye ihracat yapan küresel bir güçtür. Kazancı Holding, her biri sektöründe öncü konumda bulunan iştirakleri aracılığıyla, enerji üretimi, elektrik dağıtımı ve satışı, doğal gaz dağıtımı, jeneratör üretimi ve satışı ile enerji sektörünün lider gruplarından biridir. Grup, enerjinin yanı sıra tarım ve turizm alanlarındaki faaliyetleri ile de değer yaratmaktadır.

7 ülkedeki faaliyetleriyle global bir enerji şirketi olan Aksa Enerji, projelendirmeden satın almaya, inşaat ve montaja kadar tüm santral kurulum işlemlerini yetkin teknik ekipleriyle kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Şirket, bugüne kadar kömür, akaryakıt, biyogaz, doğal gaz, rüzgâr ve hidroelektrik gibi çeşitli enerji kaynaklarını kullanarak 30’dan fazla enerji santralini inşa etmiş ve işletmiştir.

Bu konudaki deneyimini enerjiye ihtiyacı olan ülkelerde santral kurulumlarıyla yurt dışına taşıyan Aksa Enerji, enerji alanında hızlı ve güvenilir çözümler sunmaktadır.

KKTC yatırımından sonra yurt dışında büyümeyi hedef edinen Aksa Enerji, globalleşme yolundaki ilk adımını 2015 yılında atmıştır. Verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımını yurt dışına taşımak için harekete geçen Aksa Enerji’nin ilk hedefi Afrika olmuş; Gana, Madagaskar ve Mali’de kısa sürede kurup devreye aldığı enerji santralleriyle Afrika kıtasına açılmıştır. Döviz bazında garantili elektrik satış sözleşmeleriyle Afrika’daki varlığını pekiştiren Aksa Enerji, 2020 yılında ise Özbekistan ile Asya pazarına adımını atmıştır. Şirket, enerji ihtiyacı olan tüm coğrafyalarda yeni yatırım projelerini yakından takip ederek global hizmet ağını daha da genişletmeyi hedeflemektedir.

2010 yılında Aksa Enerji hisse senetleri, AKSEN koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. Aksa Enerji hisse senetleri; BIST 50, BIST Elektrik, BIST Sürdürülebilirlik, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve MSCI Türkiye Endeksi’nde işlem görmektedir.